• https://www.facebook.com/camihali.biz
 • https://www.twitter.com/@elhalicisi

CAMİ HALISI ALIRKEN?

Cami Halısı Nereden Alınır , Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları Nelerdir;

 

Cami halısının Seçtiğiniz ipliğe (elyafa yün, akrilik vb.) ve bu ipliğin halıda ne kadar kullanılmış olduğuna bağlı olarak halınız hem daha uzun süreli performans gösterecektir hem de görünümünü daha uzun süre koruyacaktır.
Cami halisinda hangi elyaftan üretilmiş iplik olduğu, sizin için cami halısına uygun olduğunu seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım bilgiler vardır. Bilgilerden kastedilen şey ipliğin cinsi, yoğunluğu, büküm ölçüsü ve halının dokunuş sıklığıdır.

 

1-MALZEMESİ
2-HALININ HAV YÜKSEKLİĞİ
3-HALININ CAMİ DÖŞEME İŞÇİLİĞİ

4-HALI ALTI KEÇE KULLANIMI
5-DESEN RENK SEÇİMİ ( CAMİNİN MOTİFLERİNE ve MEKANA UYGUNLUĞU)

MALZEME :

Halının üzerinde bulunan ana madde elyaftan ipliğe dönüşmüş hammadde seçimi;

 • Doğal Elyaflar: Yün, ipek,Hindistan lifi, hint keneviri vb.
  *  İnsan Yapımı Elyaflar: Polyamid (Naylon), Polyester, Polipropilen, Akrilik
  Cami halısının Seçtiğiniz iplik (yün, akrilik vb.) bu iplik halıda ne kadar kullanılmış olduğuna bağlı olarak halınız hem daha uzun süreli performans gösterecektir hem de görünümünü daha uzun süre koruyacaktır.
  Cami halısında hangi elyafın sizin için cami halısına uygun olduğunu seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım bilgiler vardır. Bilgilerden kastedilen şey elyafın yoğunluğu ve büküm ölçüsü ve halının dokunuş sıklığıdır.
  Örneğin her iplik farklı derecede özellikleri bulunur. Bazen iyi bazen ise kötü dereceli bir tercihte bulunabilirsiniz. Genel olarak, iplik yoğun ise bu her inçte çok daha fazla ilmek olduğu anlamına gelir ve eğer büküm ölçüsü sık ise halınız daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olacaktır. İplikler kimi zaman en uygun fiyatla en iyi performansı verebilmeleri için birbirleriyle karıştırılır.

                 

  YÜN:  Yün eski halı elyafıdır. Camii halısında konforlu bir his uyandırdığı gibi mükemmel bir kullanım vardır. Yün, kir ve lekeler (endüstri kimyasalları cami halısı için pek söz konusu değil ) göz önüne alındığında bakımı kolaydır.
  Ayrıca yünden yapılan halılar çoğunluğunun pahalı olması gibi bir durum da söz konusudur. Tüm bunlar yün kullanımı gün geçtikçe azalmasının nedenleridir. Yün görünümü en iyi seviyede tutabilmesi ile de bilinir. Bu da demektir ki yün, diğer elyaflara kıyasla, uzun bir süre boyunca orijinal görünümünü koruyacaktır. Yün doğal olarak antistatik özelliğe sahiptir. Birçok avantajı ile yün en uzun ömürlü olarak bilinir yinede tüm bu avantajlar yünü diğer elyaflardan çok daha pahalı olmasını engellemez.                                                       

 • .

  İPEK: İyi kalite el dokuma halıları dışında kullanımı pek fazla değildir. Cami halısında kullanılmaz. EV HALISI'na uygundur.


  HİNT KENEVİRİ:Hindistancevizi kabuğu olduk.a sert ve esnek elyaftan oluşur. Bu kabuklar kırılıp, yıkanıp ve
  kurutulmadan önce aylarca toplanır ve ıslatılır. Soluk sarı elyaflar daha sonra düz dokuma halıları ve kilimlerde
  kullanılmak üzere iplik haline getirilir hint keneviri cami halısında cami halısı olarak tercih edilmez.
  Hindistan cevizi Lifi:Genellikle arka kaplama malzemesi olarak kullanılan hindistancevizi lifi bazen de düz dokuma
  kilimlerin yüzeyinde kullanılır.Cami halısı olarak Türkiye de kullanılmazlar.

  POLYAMİD (NAYLON): En çok kullanılan ve en çok bilinen halı elyafı polyamid (naylon) dir. Polyamid (naylon) elyaflar oldukça uzun ömürlü ve aşınmaya dayanıklıdır. Sert yapısı ve lekeye karşı dirençli olması nedeniyle kirlenmeye karşı eğilimi çok azdır. Bu nedenle yoğun trafik olan bölgeler için çok uygun bir seçimdir. Naylon fiyatı da düşünüldüğünde oldukça iyi bir malzemedir. Ancak yün ile kıyaslandığında alev alma riski daha fazladır. Naylon elyaf, aşınmaya karşı direncini daha da arttırmak için sıklıkla yün ile karıştırılır. Naylon olarak da bilinen Polyamid tamamen insan yapımı
  olan bir elyaf çeşididir. İlk defa 1938 yılında üretilmiş olup zemin kaplama malzemelerinde sıklıkla kullanılır. Yün ile harmanlanarak kullanılır. %80 naylon %20 yün en en iyi karışımdır. Polyamid yünle karşılaştırıldığında sağladığı avantaj boyanabilir oluşudur. Polyamid halılar yün halılara göre çok daha canlı renkler sunduğu gibi boyanabilirliği sayesinde üretimde maliyetlerin azalmasına neden olur. Ancak polyamid aslında bir avantaj gibi görülen boyanma özelliği leken meye karşı direncini azaltmaktadır. Polyamid bir halı seçerken üzerinde lekelenmeye karşı işlem yapılmış halı seçmeye özen göstermelisiniz. İnsan yapımı elyaflar arasında polyamid görünümünü en iyi şekilde
  koruyan olması nedeniyle çoğunlukla ticari kurulumlarda tercih edilir. Güneş ışığına ve küflenmeye karşı da direnç gösterir. Polyamid polimer elyaflar arasında en iyi rutubeti emme oranına sahiptir. Düz mikro yüzeyi sayesinde naylon bir çok kire direnç gösterdiği gibi temizlenmesi de oldukça kolaydır. Ancak boya malzemelerine olan yakınlığı nedeniyle de boyanmaya oldukça açıktır. Polyamid uzun ömrü ve rutubete olan direnci ile trafik yoğunluğuna sahip bölgeler için iyi bir seçim olacaktır.
  CAMİLERDE, İŞYERİ, OFİS, KONUT VE EVLERDE KULLANIMA UYGUNDUR.  

   

  POLYESTER: Polyester bir başka yaygın elyaftır. Son yıllarda gelişmiş ve polyester halılar çok daha iyi
  üretilmektedir. Polyester halılar lekelere karşı olağanüstü bir direnç gösterirler. Çoğunlukla leke garantisinin naylon halılara oranla çok daha uzun olduğunu görebilirsiniz. Polyester etilen gazlardan oluşmuştur. Polyester de naylon gibi aynı şekilde üretilir ancak aşınma direnci sıralamasından Naylondan aşağıda yer alır. Polyester fazla esnek olamayan bir elyaftır. Güneş ışığına karşı iyi bir direnç gösterir ve ayrıca ıslandığı zaman da sertliği bozulmaz. Polyesterin rutubeti emme oranı diğer elyaf çeşitlerine oranla çok daha düşüktür. Polyester, polipropilen gibi, boyanması oldukça zor bir elyaftır ve yine tıpkı polipropilende olduğu gibi naylonun aksine yağı hemen çeker. Polyesterin oldukça iyi ısı direnci bulunur. Polyester çarpıcı renkleriyle bilinen bir elyaf çeşididir ve
  ayrıca solmaya karşı doğal bir direnci bulunur. Temizlemesi kolaydır ve su bazlı boyalara karşı da dayanıklıdır.
  CAMİLERDE, İŞYERİ, OFİS, KONUT VE EVLERDE KULLANIMA UYGUNDUR.


  POLIPROPILEN: Polipropilen, diğer adıyla olefin, bir başka elyaf çeşididir. Bu elyaf daha çok ticari halılarda ve berber halılarında kullanılır. Lekelenme göz önüne alındığında polipropilen en iyilerden biridir. Polipropilen çözelti boyalı bir elyaftır ve bu da rengin doğrudan elyafın içine gittiği anlamına gelir. Birçok durumda polipropilen halılar beyazlatıcı gibi kuvvetli kimyasallara direnç gösterebilir. Diğer üç elyafa kıyasla çok daha ucuz olan Polipropilen boyanmaya karşı dirençli olması nedeniyle de diğer halılara nazaran çok daha mat renklere sahiptir. Ayrıca orjinal görüntüsünü koruma süresi açısından da diğerlerine göre daha yetersizdir. Doğal olarak antistatik olması ise polipropilenin bir avantajıdır. Isıya dayanıklılığı az olan bu elyafın düşük ısılarda biçimi bozulabilmektedir.
  Yüksek ısılarda ise çekmektedir. Sudan etkilenmeyen Polipropilen alkali ve asitlere, beyazlatıcı ve incelticilere karşı Ilımlıdır. Ancak kimyasallara uzun süre maruz kalması durumunda elyafın kalitesi bozulabilir. Polipropilen birçok etkene karşı dirençlidir. Güneş ışığına karşı ise dayanıksızdır. Kolay temizlenebilir olması, rutubet ve küfe direnci polipropilenin iç ve dış mekanlarda yaygın olarak kullanılma nedenlerindendir. Yapay spor saha çimi olarak da kullanılır.
  CAMİLERDE, İŞYERİ, OFİS, KONUT VE EVLERDE KULLANIMA UYGUNDUR.

  AKRİLİK: Naylon kadar aşınma dirençli olmayan Akrilik yün kadar da ateşe karşı dirençli değildir. Bu elyaf iyi hacimli ve esnektir. Akrilik elyaflar metandan üretilirler. Yün yerini tutacak sentetik bir ürün olan akrilik orta sertliktedir. Aşınma ve güneş ışığı direnci oldukça iyidir ancak akriliğin çok az esnekliği vardır. Polipropilen ve polyestere kıyasla su seven bir yapısı vardır. Isıya ve mineral asitlere dirençli olduğu kadar soğuk alkali çözeltilere karşı da dayanıklıdır. Sıcak alkali çözeltileri elyafın rengini soldururken beyazlatıcılar ve incelticiler çok az etkisi olur.
  Akrilik yapısı ile yün görünümü ve hissi verebilen bir elyaf çeşididir. Akriliğin tek zayıf noktası yoğun trafik olan alanlarda pek fazla dayanamamasıdır bu nedenle cami halısında kalite bakımından tercih edilmezler. yoğunluğu olan camilerde cami halısı olarak görümünü ilk günkü gibi koruyamamaktadır. Karışımlar, Yün ve naylon beraber kullanıldığında çok daha güzel bir görünüm elde ettikleri gibi yünün konforu ile naylonun uzun ömürlülüğü birleştirilmiş olur. Akrilik ve Polipropilen ya da naylon ve polipropilen de oldukça yaygın kombinasyonlarıdır. Ancak bu bileşimlerin ortak özelliği lekelenmeye dirençsiz oluşlarıdır.

  CAMİLERDE, İŞYERİ, OFİS, KONUT VE EVLERDE KULLANIMA UYGUNDUR.

  Ülkemiz cami halısında dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındadır. cami halılarında dünyaya ihracatımız ve cami halısı pazarda çok büyük söz sahibidir.

   

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret73788
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.93246.9602
Euro8.14248.1751
Hava Durumu
Saat